RAL-kvaliteedimärgis aitab Eesti puitmajatootjad uutesse väärtusahelatesse (2/2)

Artikkel "Puitkonstruktsioonid Euroopas: RAL-kvaliteedimärgis aitab Eesti puitmajatootjad uutesse väärtusahelatesse" (1/1) käsitles RAL-kvaliteedigmärgise olulisust väärtus- ja tarneahelate seisukohast. Selgitasin, kuidas tarneahelate rahvusvahelistumine on tähtis ning miks protsesside ühtsus muudab rahvusvahelise koostöö sujuvamaks.

Selles artiklis (2/2) selgitan üksikasjalikult, kuidas RAL-kvaliteedimärgise protsess toimib, milliseid samme on vaja astuda, mida teevad järelevalveasutused ja miks kõik sertifikaadid pole ettevõtjatele keerulised, rasked või kallid. Artikkel peaks turuosalistele lähemale tooma RAL-kvaliteediliidu liikmelisuse ning muutma protsessi kättesaadavamaks ja kasutajasõbralikumaks.


Kvaliteedi tagamisel Saksa puitmajade ehituses on pikk traditsioon. Juba 1960ndatel aastatel alustati tehases eelvalmistatud ehituselementide ehitusjärelevalvelist kontrolli, mis sillutas hiljem teed vabatahtlikule RAL-kvaliteedigarantii alusel toimuvale järelevalvele puitmajade ehituses. Et tagada puitmajade kvaliteet ja sellega seotud kontrolliprotsessid, asutati 1961. aastal Saksamaa Montaaži- ja Ehituse Föderaalne Kvaliteediliit (BMF). Alates 1972. aastast on see RAL-i (Deutsche Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e.V.) poolt tunnustatud kvaliteediliit.

BMF annab oma liikmetele RAL-kvaliteedimärgiseid, mis tähistavad tooteid ja teenuseid, mis vastavad selgelt määratletud kvaliteedikriteeriumidele. Need kriteeriumid on sätestatud RAL-i kvaliteedi- ja kontrollinõuetes ning kõigile huvilistele avalikult kättesaadavad. Läbipaistvus ongi oluline. RAL-kvaliteedimärgised pakuvad kõrget turvalisust projektide tellijatele ja ehitajatele ning on ennast tõestanud hankekriteeriumina riigihangetes või ka projektide finantseerimise aluseks.

Regulaarse välise kontrolli kaudu, mida viib läbi BMFcert GmbH, BMF-i tütarettevõte, kontrollitakse nii ehitusjärelevalvelisi kui ka eraõiguslikke nõudeid. Näiteks saab BMFcert tagada, et Eestis toodetud puidust moodul vastab Saksamaa ehitusõiguslikele eeskirjadele, enne kui see Saksamaa ehitusprojektis kasutusele võetakse. BMFcert on Saksamaal ja Euroopas tunnustatud järelevalve- ja sertifitseerimisasutus, mis viib läbi väliskontrolle nii Saksamaal kui ka mitmes muus Euroopa riigis. Lisaks riiklikele ehitusõiguslikele teenustele kontrollib BMFcert ka Euroopa tehnilisi hinnanguid (ETA) puithoonete komplektidele, ehituspuidu visuaalset sorteerimist ja ogaplaatferme.

RAL-kvaliteedimärgis "Puitmajade ehitus"

Vabatahtlikkuse alusel on tootjatel kogu Euroopas lisaks Ü-märgile (varasem artikkel selle kohta on siin) võimalus saada BMF-ilt RAL-kvaliteedimärgis "Puitmajade ehitus" (RAL-GZ 422). Kvaliteedikontroll tootmisüksuses toimub tavaliselt kord poolaastas, kus hinnatakse vastavalt kindlaksmääratud kriteeriumidele kogu puitmaja üldehituslikku osa koos selle üksikelementide ja viimistlusega. Need puitelemendid võivad olla kaetud nii ühe- kui ka kahepoolse kattega. Mida tähendab "kaetud"? See tähendab, et need ehitusdetailid võivad olla kaetud ühelt või mõlemalt poolt kihiga, nagu näiteks viimistlus, plaadid ja soojustus. Kui need on ühepoolse kattega, on kaetud ainult üks külg. Kahepoolse kattega tähendab, et mõlemad elemendi küljed—sise- ja väliskülg—on kaetud.

See kvaliteedigarantii hõlmab levinumaid konstruktsioonitüüpe nagu puitpaneel-, puitraam-, puitpost- ja talakonstruktsioonid, massiivpuitkonstruktsioonid ning moodulmajad. Lisaks põhinõuetele nagu tugevusarvutus, soojus- ja niiskuskaitse ning tule- ja helikaitse, hinnatakse ka konstruktiivset puidukaitset, õhutihedust ja ventilatsiooni. Lisaks tehase järelevalvele kontrollitakse kord aastas pisteliselt ka ehitusplatsi montaaži.

Kvaliteedijuhtimise käsiraamat

Põhimõtteliselt võrreldakse kontrollide käigus ehitusjärelevalvelistes dokumentides esitatud nõudeid tootja tööjooniste ja plaanidega. Need peavad olema usutavalt jälgitavad ja vastama üksikelementide tegelikule teostusele. Tähtis ongi see, et toodetakse täpselt vastavalt plaanidele. Nagu Ü-märgise puhul, pööratakse ka siin suurt tähelepanu tootmise dokumenteeritud sisekontrollile ning sisseostetava kauba ja materjalide kontrollile. Teisisõnu, sertifitseerimine toimib ühtlasi kvaliteedijuhtimise käsiraamatu alusena. Sageli kaasavad puitmajatootjad sertifitseerimiseks väliseid konsultante, et juurutada see oluline sisemine kvaliteedistandard ning rakendada etteantud protsessijuhised selgete ja arusaadavate sammudena igapäevatootmisse.

Ka puitehitusfirmadel, kes ei koosta ise puitelemente või tootjatel, kes soovivad neid teistelt tootjatelt juurde osta, on võimalus saada "Puitmajade ehituse" kvaliteedimärgis. Siiski tuleb tagada, et need firmad ostavad elemente ainult kvaliteedigarantiiga tootjatelt ja nõuetelevastavus kehtib kogu väärtusahelas. Seda saab tõendada nii "Puitmajade ehituse" kui ka "Puitelementide tootmise" RAL-kvaliteedimärgise tunnistusega.

RAL-kvaliteedimärgis "Puitelementide tootmine" võimaldab paindlikke väärtusahelaid

Et täita "Puitmajade ehituse" RAL-kvaliteedimärgise nõudeid ja seega kõrgendatud kvaliteedistandardeid, võivad tootjad, kes on spetsialiseerunud ühe- või kahepoolse kattega puitpaneelelementidele, pakkuda oma elemente teistele kvaliteedimärgise kasutajatele. Seda ärimudelit kasutavad praegu sageli puitehituselementide tootjad, kes saavad paindlikult reageerida mahupuudujääkidele. Ka välismaistele tootjatele sihtturul on see süsteem kasulik. Saksa ettevõtted saavad BMF-i liikmete nimekirjast otsida sobivaid partnereid, kes neid tootmises toetavad. Samuti võivad Eesti ettevõtted otsida liikmete nimekirjast potentsiaalseid koostööpartnereid oma väärtusahelas. See eeldab avatust rahvusvahelistumisele ja uutele hanketliinidele, mis on oluline nii Saksamaa kui ka Eesti ettevõtete väärtusloomes.

Artikliseeria teine osa seondub esimeses osas (1/2) käsitletud alustega, kus uurisime tarneahelate rahvusvahelistumise ja ühtsete standardite järgimise olulisust Euroopa puitkonstruktsioonides. Mõlemad artiklid näitavad, et RAL-kvaliteedigarantii mängib keskset rolli riikidevaheliste uute partnerluste loomisel, kvaliteedi tagamisel ning seeläbi konkurentsivõime tugevdamisel üha globaliseeruval turul.

Standardiseeritud protsessid nagu RAL-kvaliteedimärgis toetavad edaspidi üha kasvavalt Saksa ja Eesti puidusektori ettevõtete koostööd, uute väärtusahelate loomist ehitusdetailide tootmise, puidust moodulite, tehaselise renoveerimise ja muude puitehituse valdkondades. RAL-kvaliteedigarantii võimaldab mitte ainult kvaliteeti tagada, vaid ka turuvõimalusi laiendada ja võita turuosaliste usaldust kogu väärtusahela ulatuses.  


Lisa kommentaar

Email again: